10 نکته برای انتخاب موتور گیربکس صنعتی

در کارخانجات و صنایع دیگر، تجهیزات و لوازمات بسیاری وجود دارد که باید برای خرید آنها دقت بسیار بالایی را خرج کرد و مهمتر از همه، شرکت معتبری را برای خرید انتخاب نمود که از هر نظر، گارانتی و خدمات پس از فروش بتواند منحصر به فرد و به نوعی در عمل حرف هایش را ثابت کرده باشد. اگر در فکر خرید گیربکس صنعتی برای کسب و کار خود هستید اما نمی دانید به چه قدرت و توانی نیاز دارید، مشاوران ما در صنایع گیربکس پولادین پارت می توانند شما را به شکل جامع و کامل راهنمایی کنند تا در نهایت محصول مناسب را برای کسب و کار خود تهیه نمایید.

در این مطلب قصد داریم تا کاربرانی که قصد خرید گیربکس صنعتی دارند را با 10 نکته مهم و کاربردی آشنا کنیم، نکاتی که هر کدام می توانند شما را به خرید گیربکس مورد نیازتان نزدیک و نزدیک تر کنند. در ادامه همراه ما باشید تا با ده نکته اساسی در انتخاب گیربکس آشنا شوید.

یک : تعیین گشتاور مورد نیاز در شافت خروجی گیربکس صنعتی

بی شک تمام کسانی که به دنبال تهیه موتورگیربکس هستند، قصد دارند تا یک خط تولید یا هر وسیله دیگری را به واسطه انتقال نیروی حرکتی، به راه اندازند. بر همین اساس باید مشتریان در هنگام خرید موتورگیربکس صنعتی به دو فاکتور مهم در شافت خروجی دقت کنند؛ سرعت که بر اساس دور در دقیقه شناخته می شود و میزان گشتاور. بنابر این زمانی که در جستجوی خرید یک موتورگیربکس صنعتی برای کاری خاص هستید، باید روی سرعت و گشتاور در شافت خروجی گیربکس تمرکز کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

دو : برای افزایش بهره‌وری، در مورد نوع موتور و راندمان دنده‌ها به دقت فکر کنید

گاهی وقت ها این امکان وجود دارد تا با یک جایزگینی دقیق، بازده موتورگیربکس را به میزان قابل توجهی افزایش داد مثلاً با جایگزینی موتور AC خازن اسپلیت دائمی (PSC) با موتور مغناطیس دائم DC (PMDC)، این امکان فراهم می شود. اگر خبره و به نوعی کارکشته در انتخاب گیربکس صنعتی باشید قطعا می دانید که موتورهای پی‌اس‌سی از کارایی بالاتری برخوردارند اما متاسفانه بازه واقعی آن ها در نقطه بار عملیاتی می تواند بسیار پایین باشد. باید در یاد داشت که موتورگیربکس های سه فار محرک از تک فازشان بسیار کارآمد تر هستند و با داشتن طراحی ساده، اعتماد هر کسی را به خود جذب می کنند.

10 نکته برای انتخاب موتور گیربکس صنعتی

الکتروموتور سه فاز

 

با این وجود، زمانی که برق سه فاز در دسترس نیست، یک درایو فرکانس متغیر (VFD) برای تبدیل ورودی تک فاز به خروجی سه فاز برای گیربکس لازم خواهد بود. در تعریف VFD ها باید بگوییم که آنها همان اینورترهای اقتصادی روز دنیا هستند که با ویژگی های خاص خود مانند شروع نرم برای کاهش شوک مکانیکی و افزایش عمر تجهیزات، استفاده از آن ها توجیه اقتصادی داشته و به صرفه است.

نکته مهم : در زمانی که یک موتورگیربکس صنعتی را انتخاب می کنید، مهمترین چیزی که درباره آن باید بدانید، این است که توان خروجی منتشر شده فقط برای الکتروموتور است یا بازده گیربکس/کاهنده سرعت نیز شامل می شود؟

توجه : برای آنکه بتوانید کارآیی کلی سیستم موتورگیربکس صنعتی را به حداکثر برسانید، از بکارگیری دهنده های ناکارآمد که باعث می شوند سود بازدهی موتور خنثی شود، خودداری نمایید.

جالب است بدانید : اگر به دنبال گیربکس صنعتی خاصی برای فضاهای تنگ هستید بهتر است تا به سراغ  گیربکس‌های حلزونی بروید که به صورت ۹۰ درجه طراحی شده اند و کارایی تقریبا ۵۰٪ یا کمتر دارند. در مقابل، چرخدنده‌های ساده و هلیکال (مارپیچ) مورد استفاده در گیربکس‌های شافت موازی معمولاً در حدود ۹۸٪ کارآمد هستند.

سه : موتورگیربکس را بر اساس نیاز انتخاب کنید، نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ

راج ترین اشتباهی که اکثر مشتریان گیربکس صنعتی در انتخاب خود انجام می دهند، دست گذاشتن بر روی اندازه نامناسب است. برای درک بهتر این موضوع اجازه دهید تا مثالی برای شما بزنیم : یک موتور گیربکس فن را در نظر بگیرید که در روز فقط دو ساعت کار می کند و آن را با گیربکس صنعتی مقایسه کنید که در یک سنگ بری برای دستگاه سنگ شکن استفاده می شود و به صورت 24 ساعته در حال کار است، قطعاً مورد اول فشار کمتری را تحمل می کند حتی اگر سرعت و گشتاور مورد نیاز برای جابجایی بارهای مربوطه یکسان باشد اما قطعاً اندازه در هر کدام متفاوت خواهد بود.

جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت انواع گیربکس و موتورگیربکس صنعتی با کارشناسان پولادین پارت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.
پیش شماره : 021
شماره‌های تماس: 33937630 –  33954017

در هر حالتی باید تعادل را حفظ کرد. کوچک بودن اندازه موتورگیربکس می تواند موجب نارسایی زودرس موتور شود در مقابل بزرگ بودن بیش از اندازه نیز مشکلاتی در کارایی به همراه خواهد داشت. کارایی نیمی از الکتروموتورهای گیربکس های صنعتی معمولاً در حدود ۸۰ تا ۹۰٪ در بار کامل، ارزیابی شده است. برخی از مهندسین مشغول در صنعت تولید گیربکس بر این باورند که اگر یک موتور 5 اسب بخاری برای یک کار مناسب باشد، پس قطعاً موتور ۷.۵ اسب بخاری و بعد از آن ۱۰ اسب بخاری، به نوبت عملکرد بهتری خواهند داشت. اما متاسفانه اینگونه نیست چرا که موتور ۱۰ اسب بخار در اصل بدون بار کار می‌کند و مصرف برق و عدم بارگیری موثر آن باعث می‌شود، از موتور ۵ اسب بخاری که به طور مناسب بارگذاری شده است، انتخاب بدتری باشد.

چهار : عوامل بسیاری در بهره‌وری گیربکس تاثیر گذار هستند

اگر دقت کرده باشید، در اطلاعاتی که هر تولید کننده از گیربکس های خود در کاتالوگش جای داده، بازده موتور که بازده گیربکس را نیز شامل می‌شود، مشخص شده است. با این وجود، بهره‌وری موتور به علاوه گیربکس نه قابل درک است و مهمتر از همه، به راحتی قابل محاسبه نیست. این موضوعات مشخصات راندمان گیربکس در کاتالوگ‌ها را غیر قابل اعتماد می کند چرا که تولید کنندگان اصولاً تنها راندمان واحد را ارائه می کنند.

موضوعی که در این میان مطرح می شود، این است که راندمان دستگاه به عوامل مختلفی بستگی دارد. متاسفانه اکثر تولید کنندگان میزان تلورانس راندمان، یا تفاوت راندمان بین گیربکسی که بار زیادی را تحمل می‌کند با گیربکسی که باری در حد معمول به دوش می کشد، را نشان نمی‌دهند. اگر بخواهیم برای توان ورودی به گیربکس صنعتی یک فرمول بنویسیم باید اینگونه بیان شود :

توان الکتریکی ورودی به گیربکس (محصول ولتاژ و جریان ورودی به موتور) X راندمان موتور

باید توجه داشت که سرعت گیربکس و گشتاور بار در واقع توان خروجی می‌باشند، در نتیجه نسبت توان خروجی به توان ورودی برابر با بازده خواهد بود. اصطکاک در گیربکس ها علاوه بر اینکه می تواند تولید گرما کند، باعث خواهد شد تا توان تولیدی نیز هدر برود.  موضوع گرما را باید جدی گرفت، شاید در گیربکس صنعتی کوچک به دلیل تلفات اندک توان مشکلی به همراه نداشته باشند اما در گیربکس صنعتی بزرگ برای جبران ناکارآمدی، از خنک کننده‌های روغنی و پمپ‌ها استفاده می شود. گفتنی است که اصطکاک گیربکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها باید به کیفیت چرخدنده‌ها، تعداد درگیری دندانه‌ها (یک چرخدنده چند بار چرخدنده دیگر را به حرکت درمی‌آورد) و گشتاور بار اشاره کنیم.

پنجم : انتخاب گیربکس با محاسبات ریاضی رابطه مستقیم دارد

هر کسی برای انتخاب گیربکس مورد نیاز خود راه و روش خاصی دارد. برخی بر این باورند که اگر یک گیربکس کوچک تهیه کرده و در زمان اندکی از کار افتاد و خراب شد، باید بروند و نوع بزرگ تری از آن را برای کار خود تهیه کنند اما این رویکرد بسیار اشتباه و به نوعی سم گونه است. محاسبات ریاضی به شما کمک می کند تا گیربکسی با توان و قدرت مورد نیاز کار خود تهیه کنید، فقط کافی است تا کمی ضرب و تقسیم انجام دهید و در نهایت به عددی برسید که شما را برای خریدی بهینه و هوشمندانه همراهی می کند.

در ادامه و مقاله ای دیگر به 5 مورد دیگر از نکاتی که باید در خرید گیربکس صنعتی به آن ها توجه کنید را برایتان بیان خواهیم کرد.

در آخر پیشنهاد می کنیم تا صفحه اینستاگرام ما را دنبال کرده و از آخرین کارها و طرح ها و تخفیف ها با خبر شوید!

اگر میخواهید در مورد صنایع گیربکس پولادین پارت، تولید کننده انواع گیربکس ایرانی، گیربکس صنعتی و گیربکس هلیکال بیشتر بدانید، به صفحه درباه ما مراجعه کنید!

اگر برای خرید گیربکس نیاز به مشاوره دارید یا قصد خرید گیربکس صنعتی به صورت مستقیم از پولادین پارت داشته و به دنبال قیمت گیربکس صنعتی هستید، می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و راه های ارتباط را مطالعه کنید!